Details of Current Governors

Name
Mrs Lorraine Petersen Chair of Governing Body
Governor Category Co-opted Governor
Appointed by Governing Body
Term of Office
Commenced
06/07/2015
Term of Office
Ends
05/07/2023
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee, Hearings Committee,
Pupil Discipline Committee, Safeguarding Governor, Teaching Schools Governor, PE Governor
Name
Mr Mark Taylor Vice Chair of Governing Body, Chair of Finance Committee
Governor Category Parent Governor
Appointed by Parents
Term of Office
Commenced
01/09/2018
Term of Office
Ends
31/08/2022
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee, Hearings Committee,
Pupil Discipline Committee, Headteacher's Performance Review Panel, Maths Governor,
Early Years Governor
Name Mrs Julia Boonnak
Governor Category Parent Governor
Appointed by Parents
Term of Office
Commenced
21/07/2018
Term of Office
Ends
20/07/2022
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee, Hearings Committee,
Pupil Discipline Committee, Literacy Governor, Science Governor
Name Mr David Grange Chair of Premises Committee
Governor Category Co-opted Governor
Appointed by Governing Body
Term of Office
Commenced
06/07/2015
Term of Office
Ends
05/07/2023
Roles within
Governing Body
Premises Committee, Curriculum Committee, Appeals Committee,
Food Technology Governor, Music Governor
Name Cllr Margaret Sherrey
Governor Category Co-opted Governor
Appointed by Governing Body
Term of Office
Commenced
01/05/2018
Term of Office
Ends
30/04/2022
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee,
Hearings Committee, Humanities Governor
Name Ms Hannah Maloney
Governor Category Co-opted Governor
Appointed by Governing Body
Term of Office
Commenced
03/10/2019
Term of Office
Ends
02/10/2023
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee,
Hearings Committee
Name Mrs Rebecca Sabel
Governor Category Staff Governor
Appointed by Staff
Term of Office
Commenced
03/07/2017
Term of Office
Ends
02/07/2021
Roles within
Governing Body
Premises Committee, Curriculum Committee, Appeals Committee,
ICT Governor, Art Governor
Name Cllr Shirley Webb
Governor Category LA Governor
Appointed by Local Authority, Worcestershire County Council
Term of Office
Commenced
01/05/2018
Term of Office
Ends
30/04/2022
Roles within
Governing Body
Premises Committee, Curriculum Committee, Appeals Committee,
Post 16 Governor
 
Vacancy  
Governor Category Parent Governor
Appointed by Parents
Roles within
Governing Body
Premises Committee, Curriculum Committee, Appeals Committee
Vacancy  
Governor Category Parent Governor
Appointed by Parents
Roles within
Governing Body
Finance & Salaries Committee, Curriculum Committee, Hearing Committee
Vacancy  
Governor Category Co-opted Governor
Appointed by Governing Body
Roles within
Governing Body
Premises Committee, Curriculum Committee, Appeals Committee
Name Mrs Deb Rattley
Governor Category Headteacher